Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

AYÇİÇEĞİ

Demet Harrison

3 min read

Fotoğrafçılığa olan serüvenimi daha ilk yazımda anlatmıştım. Bütün çiçekleri çok seven bir ziraatçı olarak her türlü çiçeğin fotoğrafını çekmeyi de çok seviyorum. Tam da en güzel çiçek fotoğraflarının çekileceği şu günlerde, içimden en çok da ayçiçek tarlasını fotoğraflamak geçiyor. Neden bilmiyorum ama ayçiçeklerini görünce, sanki güneşe bakarak gülümseyen mutlu yüzler görüyorum karşımda.

Ayçiçekleri yada diğer adıyla günebakan çiçekleri ile ilgili küçük bir araştırma yaptığımda, okuduklarımdan mutluluğu yüzünde, hüznü yüreğinde taşıyan bir çiçek olduğunu öğrendim. Mitolojide ‘sana tapıyorum’ anlamına gelen bu çiçek beni daha da meraklandırdı.

Geçmişten gelen farklı hikayeler dolaşıyor dilden dile. En bilinen hikayesi ise şöyle;

Mitolojik dönemlerde, altın sarısı saçlı, mavi gözlü Pers Prensesi Clytie, müziğin, sanatın ve güneşin tanrısı olarak bilinen Apollon’a aşık olur. Ancak Apollon bu güzel kızın aşkına karşılık vermediği gibi Clytie’nin kız kardeşiyle birlikte olmaya başlar. Üzüntüsünden yemeden içmeden kesilen Clytie, kendini dağlara vurur ve gökyüzünde Apollon’un kendisini göstermesini bekler. Yorgunluktan bitkin düşen Clytie, güneşin kavurucu ışınları altında daha fazla dayanamaz ve ölür. Apollon bu duruma çok üzülür ve Zeus’a bir şeyler yapması için yalvarır. Zeus da Clytie’yi sarı saçlı bir çiçeğe dönüştürür. Artık Clytie, ayçiçeği suretinde Apollon’u sonsuza dek takip ederek aşkını yaşatmaya devam edecektir.

Bana bu hikaye biraz hüzün verse de ayçiçeğinin yüzünü her sabah aynı umutla güneşe çevirmesindeki umudu, mutluluk verdi. Bazen öyle günler yaşıyoruz ki ne ümit, ne hayaller ne de gelecek günleri düşünüyoruz. Sadece o an yaşadığımız kaosun içinde, kapana kısılmış hissedip daha da mutsuz ediyoruz kendimizi. O girdaptan çıkabilmek sanki imkansızmış gibi geliyor. En sonunda da umutlarımız tükeniyor, sevgilerimiz tükeniyor yani, bizler tükeniyoruz. Etrafımızda ayçiçekleri gibi bize gülümseyip, ilgimizi bekleyen sevdiklerimizi de fark etmiyoruz.

Sonuç olarak, ayçiçekleri bana bundan sonra her umutsuzluğa düştüğümde ilham verecek. Asıl önemlisi bize güneş olan, ışık saçan kişilere, ayçiçekleri gibi umutla, gülümseyerek bakabilmek. Onların boyunlarını bükmesine, solup gitmesine izin vermeden sevgimizi kattığımız can suları ile hayat katabilmek.

Evet, bu yaz o ayçiçeği tarlalarından en güzel, güneşe gülümseyen fotoğrafları, bütün umutlarım, bütün hayallerim ve bütün bana ışık saçan güneşlerim için çekeceğim. Her ne kadar sevdiğine kavuşamasa da ayçiçeği, bana umudu simgeleyen ayçiçeğinin güneşiyle kavuşma anını ölümsüzleştireceğim.

Sevgiyle kalın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3245
YAZARIN SON YAZILARI
AYÇİÇEĞİ - 8 Temmuz 2020
KOCA ÇINAR - 21 Haziran 2020
HAYATA ASILMAK - 16 Haziran 2020
SINIR ÇİZGİSİ - 8 Haziran 2020
DİLLER ŞEKER OLSUN - 25 Mayıs 2020
HASTANE GÜNLÜKLERİM - 17 Mayıs 2020
DOĞANIN VİCDANI - 3 Mayıs 2020
BAHAR TEMİZLİĞİ - 26 Nisan 2020
GÖNÜL KOKUSU - 19 Nisan 2020
ÖZGÜR KUŞ - 12 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »