Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Zafer Üstün

3 min read

Malum koronavirüs süreci ile beraber, herkesin ortak konuştuğu bir konu var. Bağışıklık Sistemi.

Neden bu kadar fazla konuşuluyor. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan insanlar, bu hastalığı hafif atlatıyor. Güçsüz olan insanlar, bu hastalığı ağır geçirebiliyor, hatta hastalığa yenik düşebiliyorlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için besinler, vitaminler öneriliyor. Ancak yapılması gereken çok daha önemli şeyler var. Birkaç tane öneriyi, akşamdan sabaha uygulayarak, bağışıklık sisteminizi çok kısa bir sürede, komple baştan aşağı yenileme şansınız yoktur. Bu bir süreçtir.

Yapılması gereken bugünden başlayarak, mevcut yaşam tarzınızın komple değiştirilmesidir. Beslenme alışkanlıklarınızın detaylı olarak gözden geçirilmesidir. Bir iki tane besin, vitamin takviyesine uyarak “bak şunlar, şunlar bağışıklık sistemini güçlendiriyormuş, iyi geliyormuş, şöyle faydalıymış, böyle etkiliymiş, bunları kullanalım” demekle bağışıklık sisteminiz düzelmeyecektir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücudumuzu yenilemek için tavizsiz uygulamamız gereken noktalar bulunmaktadır. Bu suretle;

Beslenme

Bütün olarak günlük yediğiniz (her gün yediğiniz) besinlerin gözden geçirilmesi, vücudunuzda extra stres, yük yaratacak besinlerin, beslenme düzeninizden çıkarılması, sağlıklı ve temiz beslenmenin yaşam şekli haline getirilmesi gerekmektedir. Daha geç olmadan, fonksiyonel beslenmeye geçilmelidir. Tat almak, lezzet almak, yemek yemek çok keyiflidir. Ancak, yediğiniz her besinin bir amaca hizmet ettiği unutulmamalıdır. Özellikle bu dönem, ağzınızdan geçen her lokmanın çok daha önemli olduğunu, bağışıklık sisteminin vücudunuza hizmet ettiğini unutmayın. Boş besinler almaktan vazgeçin. Temiz, sağlıklı ve güçlü beslenin.

Egzersiz Yapın. Hareketsiz Kalmayın.

Neden bu kadar önemli. Eve kapandık ve hiç hareket etmiyoruz. Yavaş yavaş yağlandık ve kilo aldık. Kilo aldıkça, yağ oranınız yükseldikçe, vücudunuzda belirli sağlık problemleri yaşama ihtimaliniz artmaktadır. Peki sağlık problemleri yaşadığınız zaman neler ortaya çıkıyor? Siz, korona virüsten etkilenen risk grubuna aday birer birey haline geliyorsunuz. Hastalığa, hastalıklara kendi elinizde gel gel yapıyorsunuz.

Kaslarınızın aktif olmadığı, buna paralel bir şekilde vücudunuzda kas kayıpları yaşandığı ve hiç hareket olmadığı noktada, vücudunuzun bağışıklık sistemi gerilmektedir. Kasların olabildiğince aktif tutularak, iskelet kaslarının kayıp yaşamaması gerekmektedir. Hareket etmeniz tercih yapmanız gereken bir durum değil, yapmanız gereken bir mecburiyettir.

Dinlenme ve Uyku

Tatil moduna girerek uyku düzeninizi bozuyorsanız. Normal yaşam devam ediyormuş gibi sabaha karşı yatıp, öğleye doğru uyanıyorsanız. Yeterince uyumuyorsanız. Özelikle, derin uyku uyumuyorsanız. Vücudunuzun ve bağışıklık sisteminizin zayıf düşmesi kaçınılmazdır. Uyku düzeninize bağlı kalmalısınız. Karanlıkta yapılmış kaliteli ve derin uyku, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu yeniler.

Unutulmamalıdır ki, her türlü hastalığa karşı en güçlü silahımız vücudumuz ve bağışıklık sistemimizdir.

Kendimize iyi bakacağız. 

Koronavirüs veya herhangi bir hastalığa yenilmemek ve olası hastalıklarla her an savaşabilmek için, hemen şimdi yaşam tarzımızı değiştireceğiz.

Sağlıkla kalın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »