Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

Hikâyeleriyle Sizleri Şaşırttığı Kadar Gerilmenize Sebep Olacak 5 Dram-Gerilim Dizisi

5 min read

Dizi sektörü için başarılı sayılabilecek bir 10 yılı geride bırakırken, farklı tarz yapımları izledik. Bugün sizler için son dönemde dram-gerilim türünde ödüller veya adaylıklar kazanan kaliteli televizyon dizilerini derledik. Sizde bu türü seviyorsanız, iyi okumalar!

1. Succession (2018)

Logan Roy, medya ve eğlence sektörünün merkezi olan New York’ta, dünyanın en büyük medya şirketlerinden birini yönetmektedir. Kendisinin ve dört çocuğunun ekseninde dönen dizide; para, güç, siyaset ve aile değerleri ele alınmaktadır. Logan Roy’un yaşamaya başladığı sağlık sorunları ile birlikte aile sadakati test edilecek, güç savaşları başlayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde dağıtılan Altın Küre Ödülleri’nde, Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi ödülünü kazanan Succession’un yönetmenliğini, Jesse Armstrong yapmaktadır. Başrollerde ise; Brian CoxJeremy StrongKeiran CulkinSarah Snook yer almaktadır. Aynı zamanda Brian Cox bu dizideki rolü ile, Altın Küre Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

2. Sharp Objects (2018)

Büyüdüğü kasabasına, öldürülen iki genç kızın cinayetlerini araştırmak için dönen gazeteci Camille Preaker, uzak kalmaya çalıştığı hayata geri dönmek zorundadır. Uzun süredir görmediği annesi, üvey babası ve üvey kız kardeşinin yanına geçici olarak taşınmıştır. Cinayetleri araştırırken kendi geçmişi içinde takılıp kalmaktan korkmaktadır. Ancak olaylara derinlemesine bakınca kendi yaşadıklarıyla bağdaştırması, onun için kaçınılmazdır.

Gillian Flynn‘in 2006 yılında çıkardığı aynı isimli romanından uyarlanan HBO yapımı dizide, başrolü Amy Adams oynamaktadır. Patricia ClarksonChris Messina, Eliza Clansen ise kadroda bulunan diğer oyunculardır. Sharp Objects, Altın Küre ve Emmy Ödülleri başta olmak üzere bir çok kategoride ödüllere aday olmuştur. Amy Adams ve Patricia Clarkson ise bu adaylıklardan ikişer tane ödülle dönmüşlerdir.

3. Patrick Melrose (2018)

Edward St. Aubyn’in yarı otobiyografik roman serisinden uyarlanan dizide; babası tarafından istismar edilen, alkolik ve sorunlu bir kişiliğe sahip Patrick Melrose’un hayatının evreleri anlatılıyor. 3 farklı zaman ve mekanda geçen dizide, Patrick’in kendini rehabilite etmeye çalışmasını görüyoruz. Babasının ölümüne, çıkarımlarıyla iyi bir baba olma konusundaki kişisel çabalarına ve birçok çocukluk travması ile mücadelesine şahit oluyoruz.

Emmy adaylığı bulunan David Nicholls’un kaleme aldığı ve yine Emmy’ye aday Edward Berger’in yönetmenliğini üstlendiği dizi, En İyi Mini Dizi dahil 5 dalda Emmy adayı olmuştur. Aynı zamanda BAFTA‘dan 2 ödülle ayrılmıştır. Bunlar En İyi Mini Dizi ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleridir. Başrolde, Sherlock dizisinden tanıdığımız Benedict Cumberbatch vardır. Televizyon dalında BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan da kendisinden başkası değildir. Jennefer Jason Leign ve Hugo Weaving kadroda bulunan diğer isimlerdir.

4. The Sinner (2017)

Genç ve güzel bir anne olan Cora ve ailesi, ailecek gittikleri tatilde güzel vakit geçirmek istemektedirler. Uzaktan bakılınca son derece normal bir aile tablosu çizmektedirler. Ancak Cora’nın içindeki öfke, şiddet, nefret duyguları onu harekete geçirmeye başlayınca işler sarpa saracaktır. Sessiz sakin bir kadın olan Cora bir anda yabancı bir adamı defalarca bıçaklayıp öldürür. Tanığa ya da kanıta ihtiyaç yoktur çünkü genç anne suçunu çoktan itiraf etmiştir. Ancak Baş Komiser Rudolf Grovian dosyayı kapatmayı reddeder. Dora’nın korkunç bir sır sakladığını düşünmektedir. Bunun yanında neden bir yabancının gırtlağını defalarca deştiğini merak etmesi, baş komiseri bunun altında daha büyük olayların olduğunu düşünmeye iter.

2017 yapımı dizinin senaryosu, Derek Simonds tarafından ele alınmıştır. Yönetmen koltuğunda ise Antonio Campos oturmaktadır. The Sinner, Altın Küre Ödülleri başta olmak üzere 6 farklı adaylığı bulunmaktadır. Başrolde ise; Jessica Biel ve Bill Pullman bulunmaktadır.

5. Westworld (2016)

Karanlık bir gelecekte, heyecan ve macera arayan insanlar için, içinde robotların bulunduğu bir eğlence parkı inşa edilmiştir. Buraya gelen zengin müşteriler, diledikleri zaman dilimine gidip orada robotlar ile savaşabilmektedirler. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında meydana gelen bir arıza sonucunda robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların ana hedefi olmuştur.

2016 yılında HBO tarafından yayınlanan dizide yönetmen ve senarist olarak Jonathan Nolan‘ı görmekteyiz. Oyuncu kadrosunda; Evan Rachel WoodThandie NewtonJames Marsden, Anthony HopkinsTessa Thompson, Ed Harris gibi isimler bulunmaktadır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »