Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

Kabızlık nasıl geçer?

4 min read

Kabızlık, bağırsaklarınız gerektiği gibi çalışmadığında ortaya çıkan yaygın bir sindirim problemidir. Hastalık değil semptomdur, kişinin haftada üç veya daha az bağırsak hareketi olduğu anlamına gelir. Kadınları ve yaşlıları daha fazla etkiler, hamilelikte sık görülür. Ciddiyeti kişiye göre değişir; birçok insanda kısa sürer, ancak bazıları için ciddi ağrıya neden olan, yaşam kalitesini etkileyen kronik bir sorundur. Nedenleri arasında yanlış beslenme, su kaybı, rutinde değişiklikler, fiziksel hareketsizlik sayılabilir. Ayrıca diyabet, hormonal bozukluklar, hipotiroidizm, genetik faktörler ve depresyon gibi tıbbi durumlar da kabızlığa neden olabilir. Günlük lif alımını artırmak, bol su içmek, daha fazla egzersiz yapmak gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kabızlık için ilk adımda uygulanabilecek tedavi yöntemleridir. Müshiller son çare olarak kullanılmalıdır.

Kabızlığa neden olan bazı faktörler

 • Diyette lif eksikliği: Sebze, meyve, kepekli tahıllar gibi lifli yiyecekler tüketmemek; yüksek oranda et, süt ürünleri, yumurta, rafine şeker tüketmek
 • Yetersiz su ve sıvı alımı
 • Çok fazla müshil ve lavman kullanmak: Laksatifleri çok sık kullanıyorsanız vücudunuz kendi başına çalışmayı unutabilir ve bunlara bağımlı hale gelebilir.
 • Egzersiz yapmamak veya aktif olmamak
 • Gerektiğinde tuvalete gitmemek: Bağırsak hareketlerini bekletmek dışkılamayı daha kuru ve zor hale getirir.
 • Tıbbi durumlar: Parkinson, omurilik hasarı, felçmultipl skleroz gibi nörolojik bozukluklar; hipotiroidizm, hiperkalsemi, diyabet, kronik böbrek hastalığı gibi metabolik bozukluklar; kolon kanseri, divertikülit; lupus, skleroderma gibi sistemik hastalıklar; irritabl barsak sendromu (IBS) veya bağırsaklardaki tıkanmalar.
 • Gebelik
 • İlaçlar: Antasitler, demir takviyeleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, diüretikler, antidepresanlar, Parkinson ve yüksek tansiyon ilaçları
 • Streskaygıdepresyon
 • Yaşlılık
 • Yeme alışkanlıklarında ya da yaşam tarzında günlük rutindeki değişiklikler
 • Kafein ve alkol
 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda; sıvı eksikliği, zayıf veya aşırı beslenme, evde veya okulda tuvaleti kullanma korkusu, zayıf tuvalet eğitimi (baskı hissetmek)

Kabızlıktan kurtulmak için ne yapmalı?

Diyetinizde değişiklikler yapın: Lif, bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığı önler. Diyetinize kayısı, kuru erik, incir gibi kuru meyveler; sebzeler, baklagiller, buğday kepeği, yulafketen tohumu ekleyerek lif alımınızı arttırın. Her gün en az beş porsiyon meyve veya sebze tüketin; işlenmiş gıdaları, süt ürünlerini ve eti sınırlandırın. Kırmızı et yerine beyaz et veya balık eti tercih edin.

Aktivitenizi arttırın: Mümkün olduğunca aktif kalın ve düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günde 30 dakika hızlı şekilde yürümek bağırsak hareketlerini arttırır.

Tuvalet rutininizi iyileştirin: Düzenli olarak tuvaleti kullanmak için kendinize bolca zaman verin. Düzenli olmak her insan için farklıdır; bazıları için günde iki, diğerleri için haftada üç normaldir. Her gün aynı saatte, tercihen yemeklerden sonra tuvalete gidin, ihtiyacınızı ertelemeyin.

Bol miktarda sıvı için: Yeterli su, meyve suyu, çorba, doğal yoğurt suyu içmek düzenli bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir. Günde 6-8 bardak su içmeye çalışın.

Beslenme ve yaşam değişiklikleri

Kabızlığa duyarlı olan kişiler alkol, kafein ve gazlı içeceklerden kaçınmalı; stresi yönetmeye çalışmalıdırlar.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlar sigarayı bırakmalı, kahve ve sütten uzak durmalıdır.

Müshil kullanımı kabızlık problemini uzun vadede daha da kötüleştirebilir. Şiddetli kabızlığın nedenlerinden biri sinameki, hint yağı gibi uyarıcı laksatiflerin aşırı kullanımıdır.

Lif miktarı arttığında daha fazla miktarda su tüketilmesi önerilir. Bazı ürünler şeker içerdiğinden diyabetli kişilerin şekersiz ürünler seçmesi gerekebilir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »