Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

Karbonhidrat

2 min read

Makro besinlerden biridir ve tüm makro besinler gibi vücut için oldukça önemlidir.

Merkezi sinir sistemi ve kas grupları için enerji sağlamakta kullanılan karbonhidratlar, beyin fonksiyonu için de önemlidir.

Fitness hedeflerine ulaşma yolunda karbonhidrat alımı kişiye göre belirlenmelidir. Hedeflerinize, mevcut durumunuza, antrenman sisteminize, cardio yoğunluğunuza, vücut tipinize, sağlık durumunuza ve diğer pek çok değişken göz önünde bulundurularak bu miktar ayarlanabilir.

Karbonhidratı tamamen kesmek, kısıtlamak, sıfırlamak önerilmez.

Karbonhidratları 2 gruba ayırabiliriz: basit (kötü) karbonhidratlar ve kompleks (iyi) karbonhidratlar. Elbette bu isimlendirmelerdeki iyi-kötü ayrımı her zaman doğru ve yerinde olmayabilir ancak genel olarak kabul edilen şekli böyledir.

Kompleks karbonhidratların, basit karbonhidratlara göre daha iyi olmasının sebebi daha çok besin içermesidir. Lif bakımından daha zengin oldukları için parçalanmaları daha uzun sürer ve sizi daha uzun süre tok tutarlar.

Yani 1 dilim beyaz ekmek yemek ile aynı oranda esmer pirinç yemek arasında büyük bir fark vardır. Esmer pirinç sizi daha uzun süre tok tutar. Kan şekerini ani şekilde yükseltmez.

Kompleks karbonhidratların sindirimi uzun sürer. Lif, vitamin ve mineral açısından zengindir.

Karbonhidratların bir diğer adlandırılma şekli ise “rafine” ve “tam karbonhidrat” şeklindedir. Rafine olanlar işlenmiştir ve içindeki doğal lif çıkartılmıştır. Tam karbonhidrat ise böyle değildir. Örnek olarak: sebze , tam meyve , patates, kepekli tahıllar, baklagiller gösterilebilir.

Rafine karbonhidratlara ise meyve suları, hamur işleri, beyaz ekmek, beyaz makarna, şekerli tatlandırılmış içecekler örnek gösterilebilir. (Uzak durulması gereken grup)

Türü, miktarı, zamanı ve tüketim şekli kişiden kişiye değişse dahi karbonhidratsız bir beslenme düşünülemez. Amacınız kilo vermek olsa dahi, yeterli ve doğru miktarda tüketimi sizi hedeflerinize çok daha sağlıklı ve doğru yoldan ulaştırır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »