Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

KOVİD – 19 (CORONA VİRUS) SALGINI VE EKONOMİYE ETKİLERİ

Alaattin SARGUN

2 min read

Değerli okuyucular,

Küresel ölçekte yaşanan corona virüs salgını nedeniyle –ki bugün itibariyle 135 ülkede görüldü- ülke, dolayısıyla da dünya ekonomisi bir krize doğru sürüklenmektedir.

Yaklaşan bu krizin temelinde ise gerek ülkeler bazında ve gerekse dünya genelinde işgücünün büyük ölçekte üretime katılamaması nedeniyle yaşanan arz eksikliği, hem de imalat ve hizmet sektörlerinde işgücünden kopan, işsiz kalan ve bulaşma riski nedeniyle ilan edilen pandemi nedeniyle insanların alışveriş yapmamaları, ülke içinde ve ülkeler arasındaki seyahatlerini en alt düzeylere indirmelerinden kaynaklanan talep eksikliğidir.

Dünya ekonomisinin ihracat amaçlı üretim gücünün % 25 ine yakın bir kısmını gerçekleştiren ve dünya nüfusunun yaklaşık % 20 sini barındıran Çin Halk Cumhuriyetinin son dört aylık rakamları çok keskin düşüşler yaşamaktadır. Salgının vurmakta olduğu AB ülkelerinde yaşanan karmaşıklık ise daha kötüdür. Üretime ara vermeler, işgücü kayıpları, sokakların boşalması,….

Bu durum dünya genelinde hammadde fiyatlarının düşmesine, ancak mamul madde fiyatlarının ise yükselmesine yol açacaktır. Tek olumlu çıkış petrol fiyatlarındaki % 30 ların üzerindeki şok düşüştür.

Diğer taraftan bu salgın en çok turizm ve havacılık sektörlerini vurmaktadır. Ülkeler arasında hava yoluyla yapılan taşımalar iptal edilmekte ve havayolu şirketleri zor günler geçirmektedir.

Ekonomisi dış finansmana bağımlı bizim gibi ülkelerde ihracatın tıkanması, ithalatın finansmanına yönelik döviz dar boğazı, ülke ekonomisinin büyük ölçekte yavaşlamasına yol açabilecektir. Borçların zamanında ödenmemesi, banka kredi faizlerinin yükselmesine neden olabilecektir.

Finansal kırılganlık ekonomi üzerinde baskı oluşturacak, borçlar çevrilemeyecek, iflaslar meydana gelecektir. Kısacası bu krizin yıkıcı etkileri 2008 krizinden çok daha büyük olacaktır.

Çözüm her zaman vardır; yeter ki aklı ve ülke çıkarlarını ön plana alalım, birlikte karar verelim.

Krizsiz günlere çıkmak ümidiyle esen kalın…

Alaattin Sargun

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »