Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

MAVİYE GÜZELLEME

2 min read

Sevgili Tuna;

Doğumundan bu yana seni hep mavi Tuna’m diye severim. Ki ben sana karşı olan sevgimi maviye boyadığımda. Henüz gözlerinin rengi belli değildi. Mavi rengi kullanmamın nedeni, belki de bu rengin Tuna’ya çok yakışacağı varsayımından kaynaklanmış olabilir.

Yıllar önce yazdığım bir yazının başlığı da “Mutluluğun Rengi Mavi”ydı. Olayı özetle aktaracak olursam, yıllarca görmezliğinin ardından, bir kadının gözleri ameliyat sonrası açıldığında kullandığı ilk sözler beni çok etkilemişti.

”Abla be, kocamın masmavi gözleri varmış, hem de boncuk mavisi!”

“Abla” diye seslendiği kişi, ameliyatında öncülük eden sevgili dostumuz Işıl Üreyen’di. O gün bu gündür, hep niyetlendiğim halde mavi üzerine ikinci bir yazı yazamadım. Taaa ki senin kişiliğini daha iyi ve daha yakından tanıyana dek sevgili mavi Tuna’m. Doğa’yı seviyorsun, müziği seviyorsun, yürümeyi seviyorsun. Seni şu sözcüklerle tanımlasam ne dersin!

Sevgili Tuna Mergin Bozbay’ım. “Bırak her şeyi bir yana, bütün yaptıklarını bırak. Dilediğin yerlere git. Ayakların seni nereye götürürse oraya git. Yeter ki, daima üstünde gök kubbenin varlığını hisset. Islak mavi çayırlar üstünde yürü, mavi mavi akan derelerin kıyısında yürü. Ağzında mavi bir memleket havası. Sazının, gitarının tellerine, mavi mızrabınla vur. Coşkulu, içten ille de mavi. Bulutlar aşka gelsin çığırdıklarından. Yağmur yağdırsın üstüne, damlaları mavi. Güneş açsın ardından, her yanı maviye boyasın. Ebem kuşağı(gökkuşağı) süslesin gökyüzünü. Yedi rengi de mavi. Sudaki balıklar mavi, çimenler üstünde boylanan çiçekler mavi. Elindeki şemsiye mavi. Sevinçlerin, sevdaların, aşkların mavi’yle donansın. Sazına, gitarına, elinde her ne varsa ona daha sertçe vur mavi mızrabınla. Türkülerin daha sıcak mavi, sesin insancıl mavi, mutlulukların, hayallerin, gerçeklerin mavi.”

Sevgili mavi Tuna’m, dedelik bu olsa gerek. Sürekli mavi’ye bulanmış hayaller kuruyorum senin için, elimde değil. Düşlerimde başka hiçbir renge yer yok aslında. Baştan aşağı silme mavi. Hem de boncuk mavisi.

Tıpkı dedenin babasının gözleri gibi…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
21
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Nezihe dedi ki:

  Mavl aşkı ile torun sevglslnl ne güzel birleştirilmişsiniz.Kaleminize sağlık

 2. Oya-Erdogan Bozbay dedi ki:

  Cok tesekkurler. Amacimiz buydu zaten. Torunumuzla ilgili duygulari aktarabilmek. Selamlar…

 3. Demet Harrison dedi ki:

  Tuna çok şanslı.Sizin gibi güzel bir ailesi var.Sevgiler

 4. Oya-Erdogan Bozbay dedi ki:

  Cok tesekkurler. Umarim Tuna da birgun sansinin farkina varir.Selamlar…

 5. Ayşe Seval Özbay dedi ki:

  Mavi Tuna’m,gönlünce aksın; kendi güzellikler yaşasın,çevresine de güzellikler yaşatsın.Güzel Türkçeli yazıdaki dozunda duygusallığı kutluyorum.Kaleminize sağlık Erdoğan Bozbay,sesinize sağlık Oya Mergin Bozbay.Yazının öznesi “Mavi Tuna” özgürce ak, yolun açık olsun…

 6. Oya-Erdogan Bozbay dedi ki:

  Cok sagol Ayse kardesimiz. Guzel dusuncelerinize sonsuz tesekkur ediyoruz Selamlar…

BİR YORUM YAZ
Translate »