Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

SINIR ÇİZGİSİ

Demet Harrison

3 min read

Pek çoğumuz, yaşadığımız süreç boyunca türlü fedakarlıklar yaparak, ödünler vererek ilerliyoruz hayatta. Yaptığımız fedakarlığın yada verdiğimiz ödünlerin derecesi, aslında bizim hayatta duruşumuzu belirleyen en önemli kriterlerden birisi.

Gerek ilişkilerimizde, gerekse iş hayatımızda bazen istemesek de şartlar öyle getirdiği için çeşitli tavizler vermek durumunda kalıyoruz. Bazen sadece o anda yardımcı olmak adına ya da çok önemsemeden verdiğimiz tavizler, daha sonrasında bizlere görev olarak geri dönebiliyor. O ilk görev, adledildiği anlarda eğer gerekli tepki yeterince verilmezse bu sefer de olay başka bir boyutta, sorun olarak tekrar karşımıza çıkıyor.

Bazen çevremizdeki ilişkiler, sınırları zorlama konusunda ısrarcı olabiliyor. Kendimizden ödün verirken, aslında fedakarlık yapmakla enayi durumuna konmak arasındaki o çizgide takılıyoruz. İşte böyle zamanlarda yaptığımız davranışlar kadar yapmadıklarımızdan, zamanı geldiğinde söylemediklerimizden de sorumluyuz aslında. Yeri geldiğinde tepkimizi koymamak, o anlarda rahatsızlığı konuşmamak, söylemek istediklerimize susarak çığlık atmak, olayı fedakarlık boyutundan çıkartarak, çözümü çok daha zor bir boyuta taşıyor.

Genelde insanlar yapılan iyilikleri, kendi için yapılan özverileri hatırlamaktan ziyade, kendi için yapılmayanları hatırlama konusunda daha kuvvetli bir hafızaya sahip. Üstelik yapılanlara bir karşılık verilecekse de gördüğü iyilikten çok sizden yaşadığı kırılmanın karşılığını vermeye daha eğilimli oluyor.

Yaşam tarzımızdan, zevklerimizden, zamanımızdan sırf başkalarını mutlu etmek adına yada sorun çıkmamaması için yapılan fedakarlıklar, kendimizden ödün verme kapsamına giriyor. Bazende başkaları için hayatımızdaki bazı unsurların konumunun ve sırasının değişmesi de aslında yine diğer insanlar için yapılan fedakarlıklar diyebiliriz. Bu durumun kalıcı bir hal alarak, sürekli tekrarlanması uzun vadede pişmanlıklara, kendimize öfke duymaya kadar varabiliyor. Aslında karşımızdakini kırmamak için verdiğimiz her taviz, karşımızdakini biraz daha cüretkar yapıyor.

Başkaları için kendimizden taviz verirken, kendi sınırlarımızı gözetmiyor ve o sınırları buna değmeyecek insanlar için aşıyorsak kendimize olan saygımızı tehlikeye atıyoruz bir nevi.

Sonuç olarak, iyilik yapmak, fedakarlık yapmak yada kendimizi yeri geldiğinde enayilik sınırında durdurmak, bizim olaylar karşısında verdiğimiz tepkilere bağlı aslında. Çünkü zamanı geri saramadığımızı anladığımızda yaşadığımız pişmanlığın da geri dönüşü olmayacak.

Tıpkı Nazım Hikmet’in dediği gibi;

                  ‘Sadece dön bak arkana; ne için nelerden vazgeçtin? Neler dururken, sen neyi seçtin?’

Sevgiyle kalın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3117
YAZARIN SON YAZILARI
KOCA ÇINAR - 21 Haziran 2020
HAYATA ASILMAK - 16 Haziran 2020
SINIR ÇİZGİSİ - 8 Haziran 2020
DİLLER ŞEKER OLSUN - 25 Mayıs 2020
HASTANE GÜNLÜKLERİM - 17 Mayıs 2020
DOĞANIN VİCDANI - 3 Mayıs 2020
BAHAR TEMİZLİĞİ - 26 Nisan 2020
GÖNÜL KOKUSU - 19 Nisan 2020
ÖZGÜR KUŞ - 12 Nisan 2020
BİR DİLEK TUT - 7 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Nezoş dedi ki:

  Ancak bu kadar güzel anlatılır. Elinize sağlık

  1. Demet Harrison dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.Sevgiler.

 2. Dilek dedi ki:

  Ve benim, birden bire yüzünü değil, gözünü değil, senin sesini göresim geldi, Nazım Hikmet teşekkür ederim muhteşem 👏🏻👏🏻👏🏻

  1. Demet Harrison dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.Çok hoş bir karşı cevap olmuş 🙂 Sevgiler

 3. Ahmet dedi ki:

  Tebrikler her zaman ki gibi güzel bir yazı olmuş . Kullanılmadan bu hayatı yaşamak çok önemli .

  1. Demet Harrison dedi ki:

   Teşekkürler Ahmet Bey, kullanmak isteyenler hep var olacaklar . Ancak sınırı geçirmemek önemli olan sanırım.İyi akşamlar

 4. Oya-Erdogan Bozbay dedi ki:

  Genel bir kani vardir. Dogrudur bence Ovgu, yergi, odun, sevgi ve saygi gibi degerler verlirken cok dikkatli olunmali sanirim. Kisi, boylesi bir odulu hazmedebilecek mi, yoksa midesine tas gibi oturacak mi! Zamana birakmak ise…
  Elinize ve yureginize saglik.

  1. Demet Harrison dedi ki:

   Fedakarlık sadece ona değecek insanlara yapılısa anlam kazanıyor. Diğer türlü sadece pişmanlık geriye kalan.Sevgiler.Teşekkürler

 5. Şerbet Harrison dedi ki:

  Çiçeklerden Hanımeli,
  Insanlardan Demet hanımı
  Seçtim

  1. Demet Harrison dedi ki:

   Şerbet hanım sizde hanımeli gibi hiç solmayın ..hep yeşil kalın

BİR YORUM YAZ
Translate »