Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

Terlemek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

4 min read

Terleme, vücudunuzun sıcaklığını ayarlamak için kullandığı doğal bir mekanizmadır. Vücudunuz serinlemek ve fazla toksinleri ortadan kaldırmak için terler. Birçok insan terlemenin kilo vermeye yardımcı olduğuna inanır ve bu da onların hedeflerine ulaşmak için sayısız kardiyo seansı yapmalarına neden olur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, terleme temel olarak vücudun atıkları yok etmesine yarar. Ayrıca cildi nemlendirebilir, düzenleyebilir, yağlayabilir ve koruyabilir. Fakat vücudumuz kilo vermek için ter üretmez.

Hareket ettiğinizde terlersiniz, bu da vücudun sıcaklığını kontrol etmesini sağlar. Tüm vücudunuz, tepeden tırnağa terler, bu nedenle terlerken, kalori yaktığınızı düşünmek normaldir.

Ancak, çoğu zaman insanlar sıcak olduğu için veya antrenman yaptıktan sonra terler. Terleme kilo kaybının bir işareti gibi görünebilir, ancak kesinlikle nedeni bu değildir.

Terleme: yaktığınız kalorinin bir göstergesi

Terleme, egzersiz sırasında kalori yaktığınızı gösterebilir, ancak ne yazık ki, kendi başına kalori yakmayacaktır. Terleme miktarınız bir seansın ne kadar yoğun olduğunu veya kaç kalori yaktığınızı belirlemez. Litrelerce terleseniz bile, sadece birkaç kalori yakmış olabilirsiniz.

Gerçekten kilo vermenize yardımcı olan şey, ne sıklıkta egzersiz yaptığınıza ek olarak yediğiniz yemek ile vücudunuzun çalışması için gereken enerji arasındaki dengedir. Daha önce de söylediğimiz gibi, terlemek kalori yakmanın anahtarı değil, vücudunuzun kalori yaktığının bir işareti olabilir ancak.

Ayrıca, vücudunuzun doğru çalışması için suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Egzersiz yaparken, seansınızdan önce, sırasında ve sonrasında su içmeyi unutmayın.

Terlemek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Terleme, vücudun soğumasına yardımcı olan bedensel bir işlevdir. Önemli bir “temel” mekanizma olmasına rağmen, kilo kaybını tetiklemez.

Gerçekten olan şey, ne kadar çok egzersiz yaparsanız, kaslarına o kadar çok stres uygulayacak olmanızdır. Sonuç olarak, daha fazla terlerler. Terleme, tartınızdaki sayıların düşmesine yardımcı olacaktır, ancak bu pek bir anlam ifade etmeyecektir. Rakamlar, su içtikten sonra kaybolacak geçici bir kilo kaybını yansıtır.

Yoğun bir egzersiz sırasında, kas kasılmaları ısı ürettiğinden, vücut sıcaklığınız hızla yükselir. Sonuç olarak, vücudunuzun ısıyı terleyerek telafi etmesi gerekir.

Terleme yolları

Düzenli bir diyet ile dengeli bir fiziksel aktivite eşleştirildiğinde kilo kaybı için anahtardır. Gerçekten yağ yakan en etkili spor koşu, yüzme veya bisiklet gibi dayanıklılık aktiviteleridir. Bu tür kardiyovasküler sporlar, kalp atış hızınızı artırarak vücudunuzun terlemesine yardımcı olur.

Saunaların ve buhar banyolarının vücut ısınızı yükseltmeye yardımcı olduğunu ve terlemeyi teşvik etmeleri için harika yollar sağladığını unutmayın.

Ancak, kalori yakmak istiyorsanız, soğuk ortamlarda antrenman yapmak hedeflerinize ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Soğuk bir ortamda, vücudunuzu ısıtmak için kaslarınız daha fazla kasılır. Kasılmalarını sağlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaçları var, bu da daha fazla kalori yakılması anlamına geliyor.

Son olarak, bir antrenmandan kaynaklanan ter hacmi ile yakılan kalori miktarı arasında bir ilişki yoktur. Kilo vermek istiyorsanız, sadece egzersiz yaparak terlemeye odaklanmayın.

Tabii, egzersiz yapmanın pek çok sağlık yararı vardır, ancak kalori harcaması da aldığınız kalori miktarıyla doğru orantılıdır. Bu, kilo vermek için egzersiz rutininizin beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi içeren daha büyük bir çabanın parçası olması gerektiği anlamına gelir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »