Site Rengi

Siberdeluxe Webportal

Vitalik Buterin Kimdir? Ethereum Nasıl Doğdu?

4 min read

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Tam adıyla Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin, 1994 yılında Rusya Kolomna’da dünyaya gelen Rus-Kanadalı geliştiricidir. 6 yaşına kadar Rusya’da yaşamış daha sonra bilgisayar bilimcileri olan ailesinin daha iyi iş olanağı için Kanada’ya göç etme kararı almıştı.

Kanada’da okula başlayan Buterin, çoktan çevresindekilerin ilgisini çekmeye başlamıştı bile. Üçüncü sınıfa giderken ileri zekâlı Rus çocuk olarak nam salmaya başladı. Öğrenme hızının yanı sıra matematiğe, programcılığa ve yaşından beklenmedik bir şekilde finansa oldukça yatkındı. 12 yaşına geldiğinde C+++ programlama dilini kullanarak kendine oyunlar yazacak kadar iyiydi.

Lise tercihini Toronto’daki özel bir lise olan Abelard Okulu’ndan yana kullandı. 1-10 kişilik sınıflarda özel öğrencileri ağırlayan okul, Vitalik’in hayatında bir dönüm noktası oldu. İlkokul ve ortaokul yıllarında diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorluk çeken Vitalik, Abelard sayesinde sosyal becerilerini geliştirdi. Ayrıca hayatının en ilginç ve üretken yıllarını burada geçirdiğini de kendisi açıklamıştı.

2010 yılında karakterini ve bakış açısını değiştiren bir olay yaşadı. 13 yaşından beri World of Warcraft oynayan Vitalik’in oyundaki karakteri Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı özelliklerini kaybetti. Tüm gece merkeziyetçiliği ve ondan götürdüklerini düşünüp ağlayan Vitalik, WoW’u tamamen bıraktı.

2012 yılında, 17 yaşındayken bilgisayar bilimcisi olan babasından Bitcoin’i duydu. Başta içsel değeri olmadığı için duvara toslayacağını düşünüyordu. Ancak gittikçe daha fazla duymaya başladığı Bitcoin’e karşı bir merakla doldu.

Birinci elden denemek, Bitcoin’in nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için Bitcoin’e ihtiyaç duyduğunda Bitcoin forumlarından biri ile tanıştı. İnternet blogunda 5 BTC karşılığında içerik yazacak insan aranıyordu. Zamanında 3,5 dolar olan 5 BTC için çalışmaya başladı.

2011 yılında Bitcoin Magazine dergisini hayata geçirmek için gidilen isim Vitalik Buterin oldu. 2012 yılında yayın hayatına başlayan Bitcoin Magazine’de editörlük ve kurucu ortaklık yapan Vitalik, 2014 yılında dergide yazmayı bıraktı.

Ethereum’un Doğuşu

2013 yılında kripto para hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çeşitli geliştiriciler ile görüşmek için Toronto’yu terk etti. Çeşitli çalışmalarda yer alacakken vize alamadığı için Toronto’ya geri döndü. Ancak bu dönüş bir pes ediş değildi. 2014 yılına girilirken, Ethereum’un whitepaper’ını arkadaşlarına yolladı.

Turing tamamlayıcı programlama diliyle protokolleri tamamladığı Whitepaper’ın geri dönütleri düşündüğünden iyi oldu. Sistemde hata bulmalarını bekliyordu ancak olumlu dönütler almasıyla kendine güveni de arttı. 2014 Ocak ayında 6 kişiden oluşan çekirdek kadrosuyla Ethereum, kamuoyuna duyuruldu.

İlerleyen yıl Ethereum ekibi, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımlarının geliştirilmelerini denetlemekle görevlendirdikleri İsviçre merkezli ve kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nı kurdular.

Ağı geliştirmek için sürekli çabalayan Ethereum ekibi, ağ kullanıcıları için bir hata bulma etkinliği düzenledi. 25.000 ETH’lik hata ödülü karşısında, birçok kullanıcı hata avına çıktı.

Aylar ve hatta yıllar geçtikçe ağını stabil hâline getiren Ethereum platformu büyük teknoloji devleri tarafından kullanılmaya başladı. Vitalik Buterin’i de kripto para dünyasının en büyük isimlerinden biri hâline getirdi.

2016 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in hemen ardında yer alan piyasanın iki numaralı kripto parası Ethereum’un ve Ethereum Blockchain’inin arkasında zekâ Vitalik Buterin’in, Fortune dergisi tarafından 40 yaşın altındaki en başarılı 40 kişiden biri olarak seçildi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Translate »